Skip To Main Content

Mobile Main Nav

Athletics

Athletics Department Banner
Horizontal line maroon and gold

Mustang Pride!

Mission

The Athletics Department at Bishop McNamara High School seeks to educate the whole student through the participation of our young men and women in extracurricular athletic competition that supports the School’s mission to educate hearts and minds in a dynamic, inclusive Catholic school community rooted in the Holy Cross tradition.

Philosophy

Bishop McNamara High School strives to maintain a proud tradition in athletics. We expect our athletes, coaches, and fans to represent the student body and the Bishop McNamara community by displaying the highest standards of sportsmanship and self-discipline.

Support BMHS Athletics

Select your team to support or support the entire program

Athletics Fast Facts

  • BMHS teams compete in the highly competitive Washington Catholic Athletic Conference (WCAC)
  • Over 35 teams at the Varsity, Junior Varsity, and Freshman levels
  • 23 student-athletes across 8 different sports sign full or partial athletic scholarships with most of them also receiving academic scholarships
  • 45% of the student body participates in our Athletics program

 

Max Preps MD Player of the Year
Madison McDaniel - Girls Basketball
 
Washington Post All-Met 
Coach of the Year
Sonny Hicks, Jr. - Track & Field
 
Madisen McDaniel - Girls Basketball
Amber Wimbish - Indoor Track
Nicholas Steed - Indoor Track
 
2023-24 All-WCAC Awards
Coach of the Year
Sonny Hicks, Jr. - Track & Field
 
1st TEAM
Lugard Edokpayi - Varsity Football
Dylan Newman - Varsity Football
Benjamin Chandlter - Varsity Football
Kylah Presley - Volleyball
Asia Horne - Girls Varsity Soccer
Elaiwe Ikpi - Boys Varsity Soccer
Qayden Samuels - Boys Basketball
Madisen McDaniel - Girls Basketball
Laina Ramey - Girls Lacrosse
Nicholas Steed - 400m, Track & Field
Jayden Perkins - 4x100m Relay, Track & Field
Myles Dorsey - 4x100m Relay, Track & Field
Isaiah Pryor - 4x100m Relay, Track & Field
Myles Theriot - 4x100m Relay, Track & Field
Messiah McKinley - 4x400m Relay, Track & Field
Jackson Crenshaw - 4 x 400m Relay, Track & Field
Nicholas Steed - 4x400m Relay, Track & Field
Nathaniel Spears - 4x400m Relay, Track & Field
Jackson Crenshaw - 4x800m Relay, Track & Field
Nathaniel Spears - 4x800m Relay, Track & Field
Messiah McKinley - 4x800 Relay, Track & Field
Kinston Nkanu - 4x800m Relay, Track & Field
2nd TEAM
Rocco Gilbert - Varsity Football
D'Kwan Thomas - Varsity Football
Zachary Betts - Varsity Football
Charles Fortin - Varsity Football
Gervaris Lassiter - Varsity Football
Terence (TJ) Chambliss - Varsity Football
Brooklyn Patterson - Volleyball
Layla Hasan - Girls Soccer
Kylie Smith - Girls Soccer
Jake Addision - Boys Soccer
Jamill Williams - Boys Soccer
Prince-Alexander Moody - Boys Basketball
Jalyn Collingwood - Boys Basketball
Zhen Craft - Girls Basketball
Vanessa Harris - Girls Basketball
Braylin Muldrew - 145 lb, Wrestling
Isaiah Pryor - 200m, Track & Field
Nathaniel Spears - 800m, Track & Field
Isaiah Pryor - 4x200m Relay, Track & Field
Mason Samuels - 4x200m Relay, Track & Field
Myles Dorsey -  4x200m Relay, Track & Field
Nicholas Steed - 4x200m Relay, Track & Field
Brandon Freeman - Discus, Track & Field
2023-24 All-WCAC Awards
2nd TEAM (cont.)
Anilla Castro - 100m Hurdles, Track & Field
Madison Bridges - 4x200m Relay, Track & Field
Anilla Castro - 4x200m Relay, Track & Field
Sophia Gaskins - 4x200 Relay, Track & Field
Jazmyn Johnson - 4x200m Relay, Track & Field
Amber Wimbish - 4x800m Relay, Track & Field
Sky Simmons - 4x800m Relay, Track & Field
Chloe Maiggnan - 4x800m Relay, Track & Field
Antoinette Davis - 4x800m Relay, Track & Field
3rd TEAM
Isaiah Pryor - 100m, Track & Field
Messiah McKinley - 800m, Track & Field
Justice McDaniel - 400m, Track & Field
Madison Bridges - 4x100m Relay, Track & Field
Anilla Castro- 4x100 Relay, Track & Field
Sophia Gaskins - 4x100m Relay, Track & Field
Jazmyn Johnson - 4x100m Relay, Track & Field
Chloe Maignan - 4x400m Relay, Track & Field
Sky Simmons - 4 x 400m Relay, Track & Field
Amber Wimbish - 4 x 400 Relay, Track & Field
Justice McDaniel - 4 x 400m Relay, Track & Field
HONORABLE MENTION
Tyrell Hawkins - Varsity Football
Ninoah Miguel - Varsity Football
Charles Johnson - Varsity Football
Trent Taylor - Varsity Football
Braylen Osborne - Varsity Football
Justyce McKennie - Volleyball
Vanessa Harris - Volleyball
Morgan Riley - Girls Varsity Soccer
Sierra Dillard - Girls Varsity Soccer
Ryana Dill - Girls Varsity Soccer
Jaleel Johnson - Boys Varsity Soccer
Franklin Andrade - Boys Varsity Soccer
Jaren Curtis - Boys Varsity Basketball
LaNae Corbett - Girls Basketball
Qandace Samuels - Girls Basketball
Rhonin Swenson - 157 lbs, Wrestling
Zachary Betts - 284 lbs, Wrestling
Jared Satterwhite - 138 lbs, Wrestling
Willis Coppedge III - Baseball
Luis Antonio Fleites - Baseball
Vincent MacDonnell-Monahan - Baseball
Madison Stewart - Softball
Christina Brown - Softball
Alyssa Scatliff - Softball
Alyssa Nguyen - Golf
Victoria Gibbs - Golf
Kynnedy Wallace - Girls Lacrosse
Bailey Freeman - Girls Lacrosse
Grace Gidoni - Girls Lacrosse
Myles Dorsey - 200m, Track & Field
Jackson Crenshaw - 400m, Track & Field
Jayden Hayman - Shot Put, Track & Field
Brandon Freeman - Shot Put, Track & Field
Jayden Hayman - Discus, Track & Field
Sophia Gaskins - 100m, Track & Field
Anilla Castro - 300m Hurdles, Track & Field
Jackson Crenshaw - 300m Hurdles, Track & Field
Ben Chandler - Triple Jump, Track & Field
Justice McDaniel - 200m, Track & Field
Angela Saville - High Jump, Track & Field

Congratulations - Class of 2024 Student-Athletes
Over $2,600,000 in Scholarship Awards

LaNae' Corbett - Girls Basketball, UMBC
Lugard Edokpayi - Football, Univ. of Michigan
Rocco Gilbert - Baseball, Alabama State Univ.
Ashley Henderson - Swimming, Stevenson Univ.
Madisen McDaniel - Girls Basketball, Univ. of South Carolina
Joshua Young - Baseball, Gardner-Webb Univ.
Malik Carter - Track & Field, Bowie State Univ.
Kidus Chanyalew - Track & Field, Mt. St. Mary's Univ.
McKenzie Clifton - Cheerleading, Texas Southern Univ.
Jaden DeVane - Boys Lacrosse, Montreat College
Bailey Freeman - Girls Lacrosse & Girls Soccer, Eastern Mennonite Univ.
Tyrell Hawkins - Football, Salisbury Univ.
Jayden Hayman - Track & Field, Bowie St. Univ.
Jaiden Jones - Boys Soccer, Stevenson Univ.
Ninoah Miguel - Football, Stetson Univ.
Dylan Newman - Football, Wheeling Univ.
Brooklynn Patterson - Volleyball, Hampton Univ.
Kiylah Presley - Volleyball, Arizona State
Isaiah Pryor - Track & Field, George Mason Univ.
Mason Samuels - Track & Field, George Mason Univ.
Nathaniel Spears - Track & Field, Alabama A&M Univ.
Nicholas Steed - Track & Field, Univ. of North Carolina
Chapel Hill
Kynnedy Wallace - Girls Lacrosse, Gardner-Webb Univ.
Savion Whitney - Boys Lacrosse, Montreat College
Amber Wimbish - Track & Field, Duke University

Alumni Mustang Spotlight!

Spencer Anderson '18 selected by Pittsburgh Steelers in NFL Draft
Wesley Bowers '17 with Bay Area Panthers won IFL 2023 National Championships
Nicole Yeargin '16 working on her spot in Summer Olympics in Paris '24
Favour Aire '22, at Miami University, played in the NCAA Tournament in 2023
Brandon Coleman '10 played NFL New Orleans Saints
Jerome Couplin III '09 Played NFL Detroit Lions & Philadelphia Eagles
Tyoka Jackson '89 played NFL Miami Dolphins, Tampa Bay Buccaneers, St. Louis Rams & Detroit Lions

Join Us on Social Media

Instagram GoMustang_Pride

For all team Social Media pages, go to

TEAMS

Twitter @GoMustang_Pride

    Support McNamara Athletics

    Scan this QR Code to support Mustang Athletics!

    BSN Sideline ad for spirit wear
    DON'T FORGET: 
    Get your team spirit wear!
    Click image for Team Swag